DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Chov

Chov užovky červené

Užovky červené žijí na celém jihovýchodním území USA, na kraji Mexika a na Floridě. Žijí tedy převážně v mírném pásu, kde je podobné počasí jako u nás, ale pruměrná roční teplota je tam o několik stupňů vyšší.

Užovka červená má latinský název Pantherophis guttatus. Je na chov poměrně jednoduchá a mnoho chovatelům, co se nyní věnují teraristice profesionálně, začínali právě na tomto druhu. Terárium má být dost velké na to, aby se tam had necítil stísněně i s možností prolézání, šplhání atd. Teplota v teráriu by měla být ve dne kolem 27 stupňů na neutrálním místě ( ani na nejchladnějším, ani na nejteplejším - prostě někde mezi ). V noci by neměla jít pod 20.

Charakteristika:

Užovka červená je oproti jiným hadům opravdu mazel, který když si zvykne na vaší ruku, tak se vám bude krásně obtáčet kolem ruky. Důležité je, aby ste si u něho získali plnohodnotnou důvěru, takže je důležité s ním zacházet pěkně. Rozhodně mu dejte čas a moc na něj "netlačte", protože sebemenší špatná zkušenost zvyšuje pravděpodobnost, že se z něj stane had bázlivý a bude neustále utíkat a schovávat se před váma. V tom horším případě se z něj může stát agresor. Rozhodně hadi nebývají z těch, co dávají třetí šanci.

Kde užovku koupit?

Dohromady máte 3 možnosti jak si užovku koupit:

1. Koupit si užovku od chovatele. Je to asi nejlepší způsob, protože chovatel vám udělá nejlepší cenu a taky poradí, když si nebudete vědět rady a hlavně máte 100% jistotu jestli je hádě zdravé a rozkrmené. Ceny užovek se pohybují od 300 Kč za klasické zbarvení.

2. Druhá možnost jsou teraburzy. Taky celkem dobrá možnost jak si hádka pořídit. Chovatel, který vám hádka prodá vám řekne jestli je hádek zdravý a rozkrmený ale není to na 100%. Osobně s tím nemám žádnou zkušenost, ale vím, že někteří prodejci se ani neobtěžovali hádka pořádně rozkrmit a přitom ho prodávali za 100% rozkrmeného. Cena se pohybuje od 500 Kč za klasické zbarvení.

3. Třetí možnost je zverimex. Tuhle možnost berte ale jen v případě, že už vám nezbývá žádná jiná. Tam vám nikdo neřekne, jací byli rodiče, který typ zbarvení to je, jestli je hádě rozkrmené a hlavně jestli je zdravé. Pradavač / ka většinou ví o hadech prd. Cena se pohybuje od 700 Kč za klasické zbarvení, takže 2krát tolik za co byste to koupili od chovatele.

Terárium

Zdraví hada hodně ovlivňuje prostředí, do kterého ho umístíte. Proto je důležité dbát na výběr. V dnešní době není vůbec problém si nějaké to terárko opatřit a terária se dnes vyrábějí v mnoha rozměrech a tvarech, takže si můžete koupit terárium, které vám akorát pasuje do poličky. Nemusí to ale být jen terárium vněmž hada budete chovat. Ve zverimexech se prodávají tzv. Fauna Boxy, které jsou ale ploché a nemají potřebné větrání. Navíc když si to postavíte na poličku, tak vám to rozhodně nebude připadat jako kus nábytku. Někteří chovatele také používají akvária. Já osobně bych akvárium pro hada nechtěl, protože tam není potřebné větrání a všechna vlhkost se sráží na sklech. A taky tam nejsou dvířka k vytahování hada, takže se musí vytahovat horním otvorem, což není zrovna praktické.

Moje terárko - Moje terárko 80 x 40 x 40

Ve volbě terária je třeba brát na vědomí:

1. Velikost. Pro svoji úžovku červenou jsem si zvolil terárium o rozměrech 80x40x40, což je pro dospělého hada dostačující. Ale pokud máte pouze hádě, tak může být přechodně i menší.

2. Větrání. Já mám dvojí větrání, protože tím spodním jde vzduch nový a tím horním odchází vzduch starý.

3. Také musíte brát na vědomí, že to bude kus nábytku, takže si to musíte uspůsobit tak, aby to dělalo parádu.

4. Vybavení. Podle potřeb hada. Důležité je mít žárovku, úkryt, kus dřeva po čem by had šplhal, misku s vodou + jeden roh stále vlhký.

5. Teplota. Užovka žije v mírném pásu takže je duležité udržovat teplotu mezi 23 - 29 stupni celsia. Já osobně preferuji střídání teplot - na jaře od 24 - 26 stupňů, v léťe od 25 - 29 stupňů, na podzim od 24 - 26 stupňů a v zimě zimovat. Ale to je jen můj názor. Udržuje se tak přirozená teplota. Většina chovatelů ale preferuje konstantní teplotu asi kolem 25 - 27 stupňů. Ale přece jenom je nejlepší, aby si had vybral teplotu sám - když je had zalezlý hodně času pod zářivkou, znamená to, že je mu zima a že musíte v teráriu trochu přitopit - když je ale hodně času v misce z vodou nebo v navlhčeném rohu, znamená to, že je mu moc horko, takže musíte trochu ubrat teplotu.

6. Čištění. Je dobré si vybrat terárium s klasickým hranolovým tvarem, protože se to dobře čistí a nejsou s tím víceméně problémy. A taky slovem číštěním myslím kompletní vyprázdnění terária kromě zadní stěny. Musíte dno vytřít vodou s jarem, pak druhou hadrou terárium vysušit a patřičně vydesinfikovat.

Vybavení terária

Už jsem říkal v sekci terárium - na zdraví hada hodně působí prostředí, které mu vytvoříte. Asi si možná říkáte co takyvý had potřebuje?

Asi nejdůležitější pro hada je prostor. Čím větší terárium, tím lépe.

Dálší hodně důležitá věc je světlo a vytápění. Doporučuji si to vyrobit "podomácku" . Můžete to vyřešit jedním tahem, že si na danou ublikaci pořídíte žárovku, která vám obstará dostatek tepla a světla. Můžete si ji také zastínit třeba květináčem, nebo ji můžete zabudovat přímo do stěny terária.

Užovka červená také potřebuje zdroj vody k pití a případné koupeli. Podotýkám, že je nutno měnit vodu v misce co 2 dny, protože se při teplotách 25+ rychle kazí. Doporučuji dávát do misky vodu octátou.

Jedním z nejproblematičtějších věcí je výběr substrátu. Je tu široká škála možností. Já osobně používám bukové štěpky, lignocel a mučovací kůru. S těmito třemi substráty mám dobrou zkušenost, takže je vám doporučuji. Ale je tu samozdřejmě ještě více substrátů např. hobliny, rašelina atd.

Je taky dobré pořídit si nějakou větev, aby měla užovka po čem šplhat. Já osobně jsem si doslova vyvařil větévku, kterou jsem si už dlouho pro tento účel schovával v hrnci s vodou a tím pádem jsem ji zbavil bakterii parazitů a nečistot a ještě jsem ji pro jistotu vydesinfikoval.

V teráriu by také neměly chybět rostlinky. Můžou být jak umělé tak přírodní. To jak si je tam umístíte je čistě na vás.

Také potřebujete mít stálý přehled o teplotě v terárium. Tu vám určí teploměr. Já osobně jsem si koupil asi za 80 Kč terarijní teploměr, který jen přilepím na sklo. Je to taková páska. Rozhodně nesouhlasím z lidmi, kteří používají rtuťové teploměry. Ze své zkušenosti vím, že v noci užovka proleze všechny kouty a teploměr určitě nebude vyjímkou. Utrhne se to ze skla spadne vám to na kámen a ráno se budete divit, proč ta užovka tak náhle pošla a ještě k tomu to pak čistit.

Další důležitá věc je vlhkost. Měli byste stále udržovat 1/4 terária vlhkou. Mužete to udělat ruznýmy rozprašovači, které dříve sloužily k postřiku rostlin. Tak jsem to aspoň vyřešil já. Jinak se ještě prodávají rozprašovače, které automaticky udržují stálou vlhkost v terárku, ale tam se cena pohybuje 600 Kč +. Na zjištění vlhka se používají vlhkoměry. Já jsem si jeden přes internet zakoupil, ale ze své zkušenosti vím, že není až tak potřeba, protože já jak už jsem napsal výše, udržuji jeden roh terária stále vlhký, takže mě nějaká celková vlhkost nezajímá. Cena vlhkoměru je 130 Kč +.

Zadní stěna terária

Pokud chceme, aby vypadalo co nejvíce přírodně, doporučil bych si vytvořit zadní stěnu. A pokud se vám nechce stěna vyrýbět, tak si můžete koupit tapetu, kterou pak jen přichytíte na sklo.

Dohromady máte 3 způsoby, jak vyrobyt zadní stěnu. Hodně důležitá je vaše představa jak to bude vypadat. Doporučil bych si stěnu nakreslit a nebo aspoň načrtnout.

1. Pomocí polystyrenu.

Budete potřebovat: polystyrén s tloušťkou od 5 - 8 cm a 2. polystyren o tloušťce 2 cm, tavná pistole, štětec, nožík, tužka, lepidlo na dlažbu, silikon, různé barvy (balakryl), + ředidlo, nebo pájku , nebo horkovzdušnou pistoli.

Postup:

Vyřežete si polystyrén patřičné velikosti (podle rozměrů zadní stěny). Načrtněte si do něj tužkou palandy. Potom začněte vykrajovat tvar stěny. Já osobně jsem to dělal pomocí kombinace ředidla a horkovzdušné pistole, ale vím, že hodně lidí to dělá pájkou. Potom uděláte hranolovité výřezy do stěny pro palandy, které si vyřežete z polystyrenu o tloušťce 2 cm ( nedoporučuji dělat palandy hodně do prostoru terária, protože by se mohly při vystužováním zlomit ). Palandy si přilepíte tavnou pistolí do těch předchystaných výřezů ve stěně ( doporučuji udělat výřez aspoň o hloubce 3 cm, aby tam byla co nejmenší páka). Doporučuji taká udělat drážku pro elektriku, kterou se pak povedou dráty pro žárovku.

Binec  - je z toho celkem hodně bordelu, takže doporučuji to dělat někde v dílně.

Hrubá stěna  Hrubá stěna  - tak a stěna má tvar :)) ještě že mám pájku a to ředidlo :))

Teď už máte hrobou stěnu.

Nyní si připravíte směs lepidla na polystyren ( používá se na zateplování domů ) s vodou ( nesmí být ani hustá, ani řídká ). Po vytvoření té správné směsi nanášejte na stěnu. Doporučuji udělat 2 - 4 vrstvy. Před zaschnutím poslední vrstvy si do stěny můžete zapustit malé kamínky, nebo si stěnu jen tak obhodit pískem. Je z toho celkem binec, takže doporučuji pracovat buď venku, nebo v dílně.

Nátěr lepidlem na polystyren  Nátěr lepidlem na polystyren  Nátěr lepidlem na polystyren  - Nátěr lepidlem na polystyren.

Po zaschnutí si stěnu natřete barvou s tonem, který se vám zamlouvá ( 2 nátěry ). Doporučuji barvu, která je voděodolná, protože v teráriu je docela vlhko. Rozhodně na tomto místě nešetřete.

Po natření barvou  Po natření barvou  Po natření barvou - Po natření barvou (zvolil jsem okrovou)

Ještě jsem tam dodal stíny  Ještě jsem tam dodal stíny  - Ještě jsem tam dodal stíny. Tmavší barvou jsem natřel některá místa, aby to vypadalo zajmavě :)

Stěnu si přichytíte k zadní stěně terária buď silikonem, nebo lepidlem na dlažbu ( ale doporučuji spíše ten silikon - vždy jde stěnu v případě problému oddělat, aniž by to bylo na terárku nějak poznat ) . Pokod ještě objevíte nějaké místo, kde polystyren nedosedá, nebo máte nějakou škvíru, která vám vadí, doporučuji do ní dát montažní pěnu, která vám tu mezírku krásně vyplní. Přebytečnou zaschlou pěnu pak odkrojíte nožem.

Tak a máte stěnu hotovou.

2. Pomocí montážní pěny.

Budete potřebovat: montážní pěnu, pájku atd. , nůž, lepidlo na dlažbu, silikon.

Postup:

Musíme si nejdříve vytvořit základnu. Vyrobte si tedy z desek obdélník, který bude z vnitřní strany odpovídat velikostem vaší zadní stěny v teráriu. Do něj pak nastříkáte montážní pěnu ( POZOR! Montážní pěna vám za chvíli nabyde, takže tam toho nedávejte moc )  doporučuji vrstvu o tloušťce od 4 - 7 cm. U pěny je nevýhoda toho, že nejde moc nadstavovat, takže doporučuji na místa, které jste si dopředu zvolili pro palandy, nastříkat více pěny, do které ty palandy pak vykrojíte.

Nyní po zaschnutí pěny vykrajujte tvar. Je to naprosto stejné jak u polystyrenu. Vykrojte si všechny palandy a připevněte stěnu pomocí silikonu či lepidla na dlažbu k zadní stěně. Pokud budete mít ještě nejakou skulinku, která vám nevyhovuje, tak ji vylepte ještě tou montážní pěnou.

Potom obhodíte kaší ( lepidlo s vodou ) a natřete barvou. Vše jako u polystyrenu.

3. Pomocí betonu.

Tento způsob jsem nikdy nezkoušel, jen jsem o něj na netu zavadil, tak vám to sem vlepím :)

Upozorňuji, že jsem tento článek převzal ze stránky http://www.mojihadi.nafoceno.cz/Vyroba-pozadi.html.

	
Postup:
	1. Zakoupení terária požadovaných rozměrů (zverimex, popřípadě zhotovení na míru u sklenáře). 
  
2. Důkladné vymytí terária. Já používám vlažnou vodu s octem.
 
3. Během vysychání terária si změřím stěny, na kterých budu dělat pozadí, a vystřihnu si síť, která se používá při vnějším nahazování fasády domů. Je běžně dostupná v hoby obchodech.
 
4. Na několika místech přichytíme síť ke stěně terária silikonem na lepení akvárií. Necháme řádně zatuhnout (do druhého dne), aby se nám síť při nanášení betonu neuvolňovala.
  
5. Připravíme si kameny různých velikostí, břidlicové kameny, kýbl na rozmíchání betonu, betonový potěr (k dostání v hoby obchodech), zarážky (klacík, víčko od přesnídávky,tvrdý karton atd.), aby se nám beton nedostal tam, kam nechceme (větrání, atd.).
 
6. Důkladně očistíme kameny od hlíny a nečistot, později by se špatně chytali do betonu a postupem času by vypadaly.
 
7. Ukotvíme si zarážky do míst, ve kterých chceme, aby skála končila.
  
8. Rozmícháme si betonový potěr, tak aby nebyl ani moc suchý ani mokrý, nesmí z něho téci voda.
 
9. Postavíme si terárium na stěnu, na které budeme dělat pozadí, poté naneseme vrstvu (cca 1 cm) betonového potěru.
  
10. Začneme vsazovat břidlicové kameny, které mírně naklopíme ke stropu terária a kolem kamene doplníme suší směs potěru a řádně umačkáme, tak aby nám kamen nepadal.
   
11. Vsadíme do pozadí větší oblázky, které budou hadům pomáhat v lezení, opět kolem kamene umačkáme potěr.
 
12. Postupně zasypeme volná místa štěrkem (od nejhrubšího k nejjemnějšímu), lehce umačkáme a na konec zasypeme pískem, abychom vyplnili i poslední mezírky.
 
! ! ! ! ! ! ! POZOR ! ! ! ! ! !
	
Kroky 10., 11., 12. se musí udělat dříve, než beton zaschne,
	
jinak by se nám kamínky do betonu nepřichytily,
	
 popřípadě je dobré si pomáhat zvlhčováním rozprašovačem.
	
  
13. Necháme do 2 popřípadě 3 dne (závisí na teplotě a vzdušné vlhkosti) zaschnout.
 
14. Štětečkem lehce ometeme přebytečný štěrk a písek, který z terária odstraníme. Větší kameny očistíme vlhkým hadříkem.
 
15. Je nutné terárium důkladně vydezinfikovat a nechat ještě alespoň 2 dny vyvětrat, aby se veškeré škodlivé látky vznikající při vysychání a dezinfekci stihly vyvětrat.
 

Krmení

Na zdraví hada hodně přispívá jeho strava. U žádného ze zvířat nelze stanovit jak často krmit, takže vám aspoň dám pár rad.

Užovka červená se ve volné přírodě živí převážně malými hlodavci. Doporučuji hada tedy krmit laborantními myšmi, ale setkal jsem se i s lidmi, kteří krmí třeba rybama atd., ale sám tomu moc nevěřím.

Pokud máte malého hada, doporučuji krmit holaty (1 - 5 denní).

Had se po vylíhnutí začne krmit až po prvním svlečení, protože do té doby se živí zbytkem vajíčka. Po té se krmí co týden 1 - 3 denními holaty. Po 2 měsících ( zhruba ) se nastoupí na cyklus krmení 2 holaty týdně. Většinou si had řekne o to 2. hole sám, pokud začne po sežrání 1. holete hledat ještě něco k snědku. Až had doroste délky nad 70 cm začněte ho krmit dospělými jedinci.

Ale říkám, že všechny hodnoty jsou nepřesné, protože každý had je prostě unikátní.

Četnost krmení:

 Váha hada  Typ myši  Váha myši  Četnost krmení
  4-15g  1holátko  2-3g  5-6dní
  16-23g  2holátka  2-3g  (2x)5-6dní
  24-30g  myšátko  5-7g  6 dní
  30-50g  osr. myše  7-9g  6-7dní
  51-90g  skákavka  9-12g  6-7dní
  90-200g  skákavka  14-20g  7dní
  170-400g  1-3 dos.myši  24-30g  7až 14dní
  od 400g  dospěl.myš  40-50g  7až 14dní

 

 

Dbejte hlavně, abyste předkládali hadovy zdravé oběti. :) Had by mohl od oběti nějakou tu nemoc chytnout a to se potom špatně léčí.

Taky je dost důležité na jakém povrchu hada krmíte. Pokud máte lignocel, kůřu, bukové štěpky atd. , doporučuji hada krmit mimo terárium, konkrétně tím mám na mysli nějakou plastovou krabici. Je to proto, že had při "hltáním" kořisti může sníst nějaký ten štěpek a to může vést k problémům.

Musíte si s tím nějak poradit, nebo mi poslat mail - mailto:uzovkacervena@wbs.cz?subject=Krmeni

Rozkrmování háďat

S nežravostí některých hadů se setkal snad každý majitel, takže já vám stručně popíšu jak na to.

Koupili jste si malého hádka, přivezli domů a po určité době ste mu dali malé hole. Ale co to? Hadě si kořisti ani nevšimne. Důvody můžou být 3.

- Buď je nažrané a momentálně žrát nechce.

- Je momentálně ve stresu.

- Není rozkrmené.

U prvních dvou odrážek je vše v pořádku a stačí chvíli sečkat než had dostane hlad.

U třetího bodu je to však jiné. Musíte nějak hada přinutit, aby kořist sežral.

Já znám 4 způsoby, které na hádka zkoušejte v daném pořadí, jak je sem napíšu.

1. Mnou osvěčený způsob. Zavřete hádka s kořistí ( 1 - 3 denní  hole ) do plastové uzavřené nádoby s přívodem vzduchu. Dejte je na nějaké tmavé místo, nebo nádobu jednoduše přikryjte hadrou, aby do ní nepronikalo příliš denního světla. Potom nechte hádka tak 2 hod v klidu. Důležité je, abyste dopřáli hadovi soukromí. To znamená - nekoukat na něj, nedělat hluk, a nevystavovat hada otřesům. Po dvou hodinách se na hada koukněte. Je možné nechat hada s kořistí i přes noc. Pokud had oběť snědl, máte vyhráno! Opakujte tento proces ještě 2krát a potom můžete přejít na klasické krmení.

Úspěšnost: 70%

2. Nastříhávání holat. Manikurními nůžkami roztříhnete kus holete a pach by měl přimět hada, aby hole sežral.

Úspěšnost: 89%

3. Násilné krmení. Jednoduše chytnete hole do kleštiček, do 2. ruky vemete hada těsně za hlavou a mírným stiskem ho donutíte, aby otevřel tlamu. Do ní pak vsunete hole.

Úspěšnost: 95%

4. Násilné krmení s rozstříhaným holetem. Pokud už jste vyskoušeli všechny předchozí možnosti, tak vám nezbívá, než hole rozstříhat ( asi na 3 kousky ) a násilným krmením zatlačit každý kousek až do "krku". Po dokončení tohoto krmení vyzkoušejte znovu násilné krmení, pak krmení po tmě. Pokud se vám tohle všechno podaří, tak už máte hádka 100% rozkrmeného.

Úspěšnost: 99%

Pokud máte ještě jiný problém ohledně rozrmování, stačí mi napsat na mailto:uzovkacervena@wbs.cz?subject=Rozkrmovani

Zakalení ( ekdyse )

Stručně řečeno.

Zakalení je přírodní děj, při kterém se u hadů vytvoří mezi starou a novou kůží šedo-modré mazivo.( tzv. se had zakalí )

Celý proces trvá asi 2 - 5 dnů. V tomto období ztratí had vidění, takže je možné, že se bude zahrabávat do substrátu.

Pozor! Nevytahujte hada moc často v tomto období z terária. Může být trochu podrážděný a mohl by vás lehce kousnout. Je také se k němu chovat opatrně a nedělat moc prudké pohyby.

Poté se had odkalí, ale stále ještě nevidí. U hlavičky se mu začne natrhávat stará kuže a had se z ní postupně svleče .Had se svleče znovu mezi 2 - 5ti dny.

2 celkem užitečné rady:

- Mějte v terárku něco hrubého např kořen nebo nějakou větev či hrubší kámen, o který by si had mohl starou kůži sundat. Můžete si to skusit sami jak je to těžké. zalezte si do spacáku a bez použití ruk z něj vylezte, ale nesmíte rozepnout zip. Sám jsem to zkoušel a moc mi to teda nešlo - jako had bych si asi moc dobře nevedl laugh

- Pokud se had na některém místě nesvleče, tak mu zbylou kůži pomocí pinzety odstraňte.

U zdravého jedince by měla být svlečka v kuse, ale někdy se to svlečení hádkovi nepovede a svlečka je roztrhaná, i když je třeba zdravý.

Doporučuji si taky tapisovat délky svleček, nebo si vést, tak jako já kalendář. Tam si zapisuji úplně všechno, od krmení až po vývoj mláďat.